Alexandru Rafila explică situația găsită la Ministerul Sănătății în cazul vaccinurilor Pfizer

Fostul ministru al Sănătății Alexandru Rafila a reacționat public, într-o postare pe Facebook, în contextul procesului pierdut de România în primă instanță cu Pfizer, susținând că decizia de a nu mai cumpăra milioane de doze de vaccin anti-COVID a fost una „corectă” și necesară pentru protejarea bugetului public.

„Situația găsită la Ministerul Sănătății era clară: depozite pline cu milioane de doze care au expirat, un angajament suplimentar de achiziție pentru 39 de milioane de doze semnat în mai 2021 și, în același timp, un interes în scădere al populației pentru vaccinar e”, susține Rafila, adăugând că „evoluția variantelor virale și reticența unei părți a societății au redus semnificativ cererea reală”.

„Am reușit să vindem către alte state, precum Germania și Ungaria, peste 7,5 milioane de doze și am realizat donații către țări care aveau nevoie. Cu toate acestea, am fost nevoiți să distrugem milioane de doze expirate, suportând costuri suplimentare ”.

Rafila susține că au existat mai multe runde de negocieri atât cu compania Pfizer, cât și cu Comisia Europeană, pentru a găsi o soluție privind dozele rămase neutilizate.

„Au existat numeroase runde de negocieri cu compania Pfizer și cu reprezentanții Comisiei Europene, în încercarea de a găsi o soluție echilibrată pentru restul de 29 de milioane de doze contractate în 2021 și nealocate. Am participat direct la aceste discuții și l-am informat constant pe prim-ministrul de la acea vreme, Nicolae Ciucă” , afirmă acesta.

Rafila spune că a cerut sprijinul comisarului european pentru sănătate, Stella Kyriakides, în contextul în care și alte state se confruntau cu probleme similare, însă fără succes:

„Din păcate, nu s-a ajuns la un rezultat favorabil pentru România ”.

„În aceste condiții, compania Pfizer a inițiat acțiuni juridice, după ce România nu a mai comandat dozele prevăzute pentru anii 2022 și 2023. Într-o situație comparabilă, compania Moderna a renunțat la pretenții” .

„Dacă am fi acceptat achiziția acestor doze, România nu ar fi avut capacitatea de stocare, iar costurile suplimentare pentru distrugerea vaccinurilor ar fi crescut semnificativ nota de plată, afectând inclusiv încrederea publică în utilitatea vaccinării”, afirmă el.

„Nu puteam semna, în tăcere, plăți uriașe fără beneficii reale pentru pacienții români. Pentru un ministru al Sănătății, obiectivul este clar: banii românilor trebuie să se regăsească în spitale, în servicii medicale și în infrastructură, nu în facturi fără utilitate.

În paralel cu această decizie dificilă, am demarat investiții concrete în sistemul sanitar: construcția și modernizarea de spitale și secții, finanțări prin PNRR și Banca Mondială, dezvoltarea rețelei de centre pentru mari arși, modernizarea ATI și oncologie. A apăra interesul României în fața unui contract disproporționat nu este un gest populist, ci unul de responsabilitate. În locul risipei, am ales investiții care rămân: spitale, echipamente, servicii mai bune pentru pacienți” , afirmă fostul ministru.

editor: IFA

Sursa: https://damboviteanul.com/2026/04/02/alexandru-rafila-explica-situatia-gasita-la-ministerul-sanatatii-in-cazul-vaccinurilor-pfizer/

Ultimă oră

Același autor