Îmbrânceli între jandarmi şi minerii care protestează în Piaţa Victoriei, după refuzul de a părăsi zona la expirarea termenului

Jandarmeria Română precizează, în legătură cu incidentele de marţi seară, la finalul protestului minerilor din Piaţa Victoriei, că, în cadrul adunării publice, mai multe persoane au devenit recalcitrante, au aruncat cu obiecte asupra forţelor de ordine şi au forţat dispozitivul de panouri metalice.

„În acest context, două persoane au fost extrase şi conduse la autospecială, pentru stabilirea identităţii şi aplicarea măsurilor legale în consecinţă. Elementele de dialog din cadrul dispozitivului de jandarmi relaţionează cu participanţii la manifestaţie, pentru calmarea spiritelor şi redobândirea caracterului paşnic al adunării publice”, precizează sursa citată.

Jandarmeria face apel la organizator şi la participanţi să respecte recomandările forţelor de ordine, să nu comită alte fapte antisociale şi să se delimiteze de persoanele care adopta un comportament agresiv.

Pentru că minerii au refuzat să plece după expirarea termenului până la care puteau protesta, jandarmii au încercat să elibereze Piaţa Victoriei, însă fără succes, aşa încât au fost nevoiţi să folosească, în două rânduri, gaze lacrimogene. Pentru câteva momente, s-au produs îmbrânceli între jandarmi şi protestatarii care au tras de gardurile care împrejmuiau perimetrul unde avea loc mitingul.

Unul dintre aceştia a avut nevoie de îngrijiri medicale care i-au fost acrodate de echipajul de pe ambulanţa aflată în zonă.

Aproximativ 1.000 de mineri şi energeticieni de la Complexul Energetic Oltenia au protestat, marţi, în Piaţa Victoriei, nemulţumiţi de pierderea locurilor de muncă începând cu 1 aprilie, de lipsa unor măsuri de protecţie socială pentru cei concediaţi şi de perspectiva închiderii mineritului din 2030, conform angajamentelor luate de România prin PNRR.

Protestatarii, care au venit cu bannere, vuvuzele şi steaguri şi au scandat lozinci antiguvernamentale, au solicitat Executivului să renegocieze termenele şi condiţiile cu Comisia Europeană şi să renunţe la concedieri.

De asemenea, ei au reclamat că încă nu a fost încheiat Contractul Colectiv de Muncă.

Minerii şi energeticienii gorjeni au plecat, marţi dimineaţă, spre Bucureşti, pentru un miting aprobat să se defăşoare în faţa Guvernului până la ora 17.00. Protestatarii sunt nemulţumiţi că 1.800 de salariaţi angajaţi pe perioadă determinată vor rămâne fără locuri de muncă de la 1 aprilie (1.500 de salariaţi) şi respectiv 1 mai (300 de salariaţi), date de la care le expiră contractele de muncă, care nu vor mai fi neînnoite.

Minerii sunt supăraţi că reprezentanţii companiei nu le-au oferit măsuri concrete de protecţie socială, dar şi de încetarea activităţii de minerit, din anul 2030, potrivit angajamentelor luate de România prin PNRR faţă de Comisia Europeană.

În acest context, protestatarii cer guvernanţilor renegocierea termenelor şi condiţiilor cu Comisia Europeană în privinţa închiderii minelor, iar pe termen scurt renunţarea la concedierea oamenilor şi garantarea locurilor de muncă.

Minerii scandează lozinci precum „Unitate!” şi „Demisia!” şi au steaguri, vuvuzele şi bannere sau coli de hârtie cu mesaje de genul: „Respect pentru muncă, nu concediere!”, „Fără noi lumina se stinge!”. „Vrem să muncim, nu să cerşim!”, „Nu suntem cifre, suntem familii”.

Sursa: https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/imbranceli-intre-jandarmi-si-minerii-care-protesteaza-in-piata-victoriei-dupa-refuzul-de-a-parasi-zona-la-expirarea-termenului–1845800.html

Ultimă oră

Același autor