Percheziții de amploare și în Satu Mare. Prejudiciu uriaș, case și terenuri, sub sechestru

Satu Mare se află printre județele vizate de o amplă anchetă de evaziune fiscală în domeniul comerțului cu produse de uz industrial, instrumentată de procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București. La data de 26 februarie 2026, procurorii, împreună cu polițiști ai Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, au pus în executare 62 de mandate de percheziție domiciliară în mai multe județe din țară, inclusiv în municipiul și județul Satu Mare.

Rețea de firme și operațiuni fictive

Anchetatorii susțin că, în perioada 2021–2025, 12 persoane ar fi constituit un grup specializat în sustragerea de la plata obligațiilor fiscale. În calitate de administratori ai unor societăți comerciale, aceștia ar fi înregistrat în contabilitate operațiuni fictive, prin intermediul unor firme cu comportament de tip „fantomă”, pentru a crea aparența unor tranzacții comerciale nereale.

Prin aceste mecanisme, ar fi fost evidențiate cheltuieli fictive și diminuate obligațiile fiscale, fiind cauzat bugetului de stat un prejudiciu estimat la 4.231.460,43 lei, sumă reprezentând TVA și impozit pe profit. Perchezițiile efectuate inclusiv în Satu Mare au dus la ridicarea unor documente și înscrisuri contabile relevante, precum și la descoperirea unor sume de bani, toate fiind indisponibilizate pentru continuarea cercetărilor.

Acțiune penală și măsuri preventive

Prin ordonanța din 27 februarie 2026, procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de șase persoane fizice pentru evaziune fiscală în formă continuată. Față de acestea a fost luată măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. Totodată, au fost instituite măsuri asigurătorii asupra bunurilor mobile și imobile aparținând persoanelor cercetate, inclusiv asupra unor proprietăți identificate în județele vizate, printre care și Satu Mare. Au fost indisponibilizate două case, șapte apartamente și zece terenuri, dar și sume de bani ridicate în timpul perchezițiilor.

Valoarea totală a bunurilor și sumelor sechestrate depășește 89.000 de lei și 31.050 de euro, la care se adaugă bunuri imobile în vederea recuperării integrale a prejudiciului.

Ancheta continuă

Sumele de bani ridicate urmează a fi virate în contul destinat recuperării prejudiciului. Cercetările sunt continuate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul DGPMB, sub coordonarea procurorilor, pentru documentarea întregii activități infracționale și dispunerea măsurilor legale. Autoritățile subliniază că punerea în mișcare a acțiunii penale și dispunerea măsurilor preventive reprezintă etape ale procesului penal și nu înlătură prezumția de nevinovăție.

FOTO: Arhivă/Scop ilustrativ

Sursa: https://presasm.ro/perchezitii-de-amploare-si-in-satu-mare-prejudiciu-urias-case-si-terenuri-sub-sechestru/50130

Ultimă oră

Același autor