Ucraina declară, miercuri, că Washingtonul promite să sprijine eforturile Kievului de a obţine garanţii de securitate în cadrul acordului privind minereurile, asupra căruia cele două naţiuni s-au confruntat timp de două săptămâni. Premierul ucrainean spune că statele au ajuns la un acord preliminar.
Acordul se află în centrul eforturilor Kievului de a obţine sprijinul lui Donald Trump, în timp ce preşedintele american încearcă să obţină o încheiere rapidă a războiului cu Rusia, scrie Reuters.
Trump a declarat, marţi, că preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski vrea să vină vineri la Washington pentru a semna un „acord foarte important”.
Denys Shmyhal, prim-ministrul Ucrainei, a declarat că guvernul va autoriza formularea convenită în cursul zilei de miercuri, astfel încât aceasta să poată fi semnată. El l-a descris ca fiind un acord „preliminar”.
„După ce preşedintele ucrainean şi preşedintele american vor conveni asupra garanţiilor de securitate, vor conveni asupra modului în care vom lega acest acord preliminar de garanţiile de securitate ale Statelor Unite pentru ţara noastră, în prezenţa (ambilor) preşedinţi, un reprezentant al guvernului ucrainean va semna acest acord preliminar”, a declarat el.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE
ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media – ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
astăzi, 16:56
astăzi, 16:44
astăzi, 16:40
astăzi, 16:13
astăzi, 15:51
astăzi, 16:16
astăzi, 11:50
ieri, 17:08