București
30 aprilie, 2024

Superliga – play-off: Sepsi s-a impus în Giuleşti, cu Rapid, scor 1-0

astăzi, 22:32

Echipa Sepsi OSK a învins luni seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Rapid Bucureşti, în ultimul meci al etapei a patra din play-off-ul Superligii.

Rapid a avut primele ocazii de gol ale meciului din Giuleşti, ambele prin Ermal Krasniqi, în minutele 12 şi 23. Gazdele au primit un penalti în minutul 51, arbitrul Florin Andrei eliminându-l şi pe Alimi, dar după analiza VAR, penalti-ul a fost anulat din cauza unei poziţii de ofsaid, iar cartonaşul roşu a fost şi el anulat. Burmaz a ratat în minutul 74, dar pe final de meci oaspeţii au fost periculoşi, Roland Varga fiind aproape de gol. Sepsi a dat însă lovitura în minutul 90+5, când Marius Ştefănescu a centrat în faţa porţii, iar Debeljuh l-a învins pe Aioani. Meciul s-a încheiat cu victoria la limită a oaspeţilor, iar Rapid are patru înfrângeri consecutive în play-off. În clasament, Sepsi este pe locul 6, cu 27 de puncte, iar Rapid se află pe locul 5, cu 28 de puncte.

RAPID: Aioani – Onea, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Hromada, Oaidă (Emmers 61), Hasani (Burmaz 65) – E. Krasniqi, A. Rrahmani, Petrila (Funsho Bamgboye 61). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

SEPSI: Niczuly – Oroian (Oteliţă 73), D. Ciobotariu, Kecskes, A. Dumitrescu – N. Păun (Aganovic 84) – K. Varga (M. Ştefănescu 65), Kallaku (R. Varga 73), Alimi, Fl. Ştefan – Safranko (Debeljuh 65). ANTRENOR: Bernd Stork

Cartonaşe galbene: Săpunaru 7, A. Rrahmani 78, Hromada 85 / Oroian 8, Alimi 25, Safranko 43

Arbitri: Florin Andrei – Mircea Grigoriu, Adrian Vornicu – Andrei Antonie

Arbitri VAR: Iulian Dima – Florian Vişan

Observator: Liviu Ciubotariu