București
30 aprilie, 2024

Ovidiu Haţegan, explicaţii după accidentarea lui Luca Mihai:Trebuia să arat cartonaşul roşu. Îmi pare foarte rău de cele întâmplate

astăzi, 21:20

Arbitrul Ovidiu Haţegan a explicat decizia de la faza din minutul 29 al partidei Dinamo 1948 – ACSM Politehnica Iaşi, disputată duminică, 14 aprilie, pe stadionul din Complexul Sportiv Naţional Arcul de Triumf.

“Am văzut cei doi jucători lovindu-se cap în cap, iar impresia mea a fost că jucătorul lui Dinamo a vrut să joace mingea. Din nefericire, n-am realizat pe moment gravitatea impactului. Apoi, când am revăzut faza, mi-am dat seama că am greşit. Trebuia să arat cartonaşul roşu. Îmi pare foarte rău de cele întâmplate şi îi doresc jucătorului de la Poli Iaşi însănătoşire grabnică. Sper din tot sufletul ca situaţia să nu fie foarte gravă şi să fie bine cât mai repede. Sunt foarte afectat de cele întâmplate”, a declarat Ovidiu Haţegan.

Echipa Dinamo Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Poli Iaşi, în etapa a patra din play-out. În prima repriză, după o intrare dură, Luca Mihai (Poli Iaşi) a fost transportat cu ambulanţa la spital, după ce i s-a aplicat, pe teren, un guler cervical.

Ieşenii au rămas în zece în minutul 20, când Rachid Bouhenna a faultat din postura de ultim apărător şi a primit direct cartonaşul roşu. În minutul 30, Josue Homawoo a intrat dur, din spate, la Luca Mihai, iar jucătorul ieşean a fost lovit serios. Meciul s-a întrerupt pentru patru minute, medicii i-au pus tânărului jucător un guler cervical, iar Mihai a fost transportat cu ambulanţa la spital. Arbitrul Ovidiu Haţegan i-a acordat lui Homawoo doar cartonaşul galben. Partida a fost decisă de golul marcat de Ahmed Bani, în minutul 90+2, iar Dinamo s-a impus cu 1-0, urcând pe locul 7, cu 19 puncte, în timp ce Poli Iaşi este pe locul 8, cu 18 puncte