13.8 C
București
7 martie, 2026

Ministrul cu aromă de trandafir sau cum se monetizează știința, educația și buna dispoziție

O anchetă despre granturi parfumate, traininguri estice, suplimente preventive și gale spirtoase, toate sub cupola respectabilă a Universității Babeș-Bolyai, poate i dovadă că, în România, educația e subfinanțată cronic.

Când vorbim despre profesorul Daniel David, actual ministru al educației și cadru didactic la Universitatea Babeș-Bolyai, descoperim o carieră în care cercetarea științifică, consultanța, trainingurile internaționale și aparițiile la gale private au funcționat ca un sistem bine uns… cu cremă de trandafir.

50.000 de euro pentru fericirea în borcan

În iulie 2014, soții Daniel și Oana David, ambii profesori la UBB, primesc un grant de 50.000 de euro de la compania americană de cosmetice Elizabeth Arden. Tema? Studierea „efectului psihologic al cremei cosmetice cu parfum de trandafir”

Cercetarea, desfășurată între august 2014 și 2015, pe un eșantion de 26 de femei cu vârste între 27 și 42 de ani, a ajuns la concluzii memorabile. Crema cu parfum de trandafir „produce mai multă fericire” și este asociată cu „relaxarea, satisfacția, lipsa de stres”, mai ales dacă este prezentată după o cremă fără miros.

Descoperirea, publicată în Journal of Sensory Studies, furnizează „informații importante asupra combinațiilor de parfumuri care pot fi incluse în produse cosmetice pentru a crește efectul asupra stării de spirit”. Altfel spus, știința confirmă că trandafirul miroase frumos și ne face să ne simțim bine.

Grantul apare în CV-ul Oanei David. În cel al ministrului… nu! Explicația oficială este că a fost un grant derulat prin UBB, iar remunerarea (46.411 lei) ar fi fost inclusă în veniturile totale declarate ulterior. Formal, posibil corect. Substanțial? Hmmm… discutabil.

Expertiza dorită la export în Rusia

În 2018 și 2019, Daniel David a fost „expert extern” pentru Asociația Rusă de Psihoterapii Cognitive și Comportamentale, organizație membră a Asociația Europeană de Terapii Comportamentale și Cognitive.

Psihologii ruși, potrivit Libertatea.ro , „nu aveau intern expertiza dorită”. Așa că au apelat la o echipă româno-americană, din care făcea parte și rectorul UBB. Pentru trei programe de formare (unul în 2018, două în 2019), Daniel David a încasat 1.000 și, respectiv, 2.500 de dolari brut, potrivit declarațiilor de avere.

Programul planificat pentru 2022 a fost anulat după invadarea Ucrainei. Până atunci însă, expertiza românească a fost la mare căutare la Moscova. Contra cost, desigur!

Cultura prevenției, sponsorizată cu suplimente

În 2024, ministrul a colaborat cu Secom Healthcare Group, firmă specializată în suplimente alimentare și produse pe bază de plante. Pentru o conferință intitulată „Rolul educației în crearea unei culturi a prevenției în România”, a încasat 9.951 lei (aproximativ 2.000 de euro), drepturi de autor.

E greu de spus dacă prevenția funcționează mai bine cu vitamina C sau cu vitamina D academică. Cert este că mesajul despre educație sănătoasă a fost transmis dintr-un cadru… nutritiv.

Gala spirtoasă și pseudoștiința

În 2023 și 2024, Daniel David a fost președinte al juriului la Gala Premiilor Constantin Brâncoveanu, organizată de Fundația Alexandrion, fundație a unui producător de băuturi alcoolice.

Pentru „consultanță”, ministrul a încasat 19.987 lei. Participarea sa a fost promovată laudativ și pe pagina oficială a UBB, sub titlul „UBB implicată în Gala Constantin Brâncoveanu 2024”.

În declarațiile publice, rectorul a vorbit despre lupta împotriva pseudoștiinței și despre valorile autentice.

Ironia e greu de digerat atâta timp cât într-o gală organizată de o fundație a unui producător de spirtoase, știința era apărată cu solemnitate, dar și cu onorariu.

Retman, supereroul rațional

Dincolo de granturi și consultanță, Daniel David a coordonat și un proiect editorial și multimedia, anume o carte și DVD cu desene animate terapeutice, alături de fostul parlamentar USR Mihai Goțiu.

Personajul principal, Retman, supererou creat inițial la Institutul Albert Ellis din SUA, a fost „extins” de profesorul clujean, care i-a inventat și un inamic: IRAȚIONALIUS.

Proiectul a fost finanțat dintr-un premiu de 30.000 de euro acordat de Fundația Dinu Patriciu pentru „Facultatea anului”.

Un supererou al rațiunii, într-o piață în care granița dintre știință, marketing și branding academic pare tot mai flexibilă.

Firma de teste și contractele publice

În 2003, Daniel David, Anca Dobrean și Nicolae Adrian Opre au fondat RTS Romanian Psychological Testing SRL, firmă specializată în vânzarea de teste psihologice. Ulterior, David s-a retras din acționariat, iar compania a rămas în mâinile colaboratoarei sale.

RTS a încheiat numeroase contracte cu DGASPC-uri, spitale, unități militare și primării. Doar între 2015-2016, peste 133 de contracte, în valoare de peste 100.000 de euro. În 2024, cifra de afaceri a firmei a fost de 2,4 milioane de lei.

În declarațiile de avere, Daniel David menționează venituri din consultanță de la RTS. Oficial, totul e transparent. Însă, cât de sănătoasă e relația dintre mediul universitar, firmele private fondate de cadre didactice și contractele pe bani publici?

Asociații, fonduri europene și milioane pentru formare

Ca președinte fondator al Asociației de Psihoterapii Cognitive și Comportamentale din România (APCCR), Daniel David a fost implicat în proiecte europene consistente.

În parteneriat cu Fundația Romanian Angel Appeal, APCCR a derulat proiecte de milioane de euro pentru integrarea persoanelor cu tulburări din spectrul autist și pentru formarea cadrelor didactice.

Doar un proiect (2010-2013) a avut o valoare de aproximativ 2,6 milioane de euro. Instruirea a peste 500 de specialiști a costat, conform datelor disponibile, peste două milioane de euro. Soția ministrului a fost implicată ca supervizor în proiect.

În declarația de avere din 2012, Daniel David menționa zeci de mii de euro proveniți din „granturi-servicii”, inclusiv POSDRU și activități prin APCCR. În anii următori, nefiind obligat să depună declarații, detaliile rămân în zona discretă a contabilității personale.

Între legal și legitim

Nimic din cele de mai sus nu este, în sine, ilegal. Toate veniturile apar, integral sau agregat, în declarații de avere, iar explicațiile oficiale invocă transparența și procedurile universitare.

Problema este alta, vorbim de imaginea publică a unui ministru al educației care, înainte și după numire, a girat, contra cost, companii de cosmetice, suplimente, fundații ale unor producători de alcool, asociații străine și firme private conectate la mediul academic.

Când știința validează parfumul de trandafir, când expertiza academică se exportă la Moscova, când prevenția educațională vine la pachet cu suplimente, iar universitatea promovează gale sponsorizate de spirtoase, granița dintre prestigiu și publicitate devine, ca în studiul din 2014, o chestiune de prezentare deoarece contează ce cremă pui prima.

În România educată, fericirea pare să aibă miros de trandafir. Și preț fix, în euro sau dolari, declarat la fisc.

Dar, cum banii nu au miros de trandafir, Ministerul Educației a aprobat, în 2025, pentru un total de 49 de universități, cereri de finanțare de 85 milioane de lei din fondul pentru finanțarea situațiilor speciale (FSS), fond aflat la dispoziția ministrului. Cei mai mulți bani, anume 8,5 milioane de lei, adică 10% din total, au fost aprobați pentru Universitatea Babeș-Bolyai (UBB).

Dintr-o coincidentă, chiar instituția pe care ministrul Educației de anul trecut, Daniel David, a condus-o ca rector până la preluarea mandatului și unde a revenit ca rector după ce și-a dat demisia, în decembrie 2025.

Despre acest subiect, așteptați până mâine.

Sursa: https://gazarul.ro/2026/02/15/ministrul-cu-aroma-de-trandafir-sau-cum-se-monetizeaza-stiinta-educatia-si-buna-dispozitie/

Ultimă oră

Același autor