Ilie Bolojan: Peste 1.000 de români au fost repatriați din Orientul Mijlociu, noi zboruri sunt pregătite în următoarele zile

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că autoritățile române tratează cu prioritate situația cetățenilor români surprinși de izbucnirea războiului din Orientul Mijlociu, în zonele afectate de conflict. Până în prezent, peste 1.000 de români au fost aduși în țară prin zboruri de repatriere asistată și prin intermediul Mecanismului European de Protecție Civilă.

Șeful Guvernului a precizat că operațiunile de evacuare vor continua pe măsură ce condițiile de securitate o vor permite. În următoarele zile sunt pregătite noi zboruri de repatriere, realizate fie în cooperare cu statele membre ale Uniunea Europeană, fie prin curse charter de repatriere asistată, contra cost.

La începutul săptămânii viitoare sunt programate două curse prin Oman, destinate aducerii în țară a românilor aflați în zonele afectate de conflict.

Guvernul continuă colaborarea cu statele europene pentru ca cetățenii români să poată fi îmbarcați și pe zborurile organizate de alte țări pentru repatrierea propriilor cetățeni. Potrivit premierului, zborurile susținute din bugetul public și din fonduri europene sunt destinate în special categoriilor vulnerabile și pot acoperi doar o parte din nevoia totală de repatriere.

În paralel, autoritățile încearcă să crească numărul curselor comerciale sigure către România. Începând de săptămâna viitoare, autoritățile din Emiratele Arabe Unite au confirmat majorarea numărului de zboruri comerciale zilnice către București, în funcție de evoluția situației de securitate.

Totodată, Guvernul lucrează la obținerea unor culoare de zbor pe aeroportul din Dubai pentru companiile care au transportat turiști români prin agenții de turism.

Premierul a precizat că echipele de asistență consulară au fost suplimentate și a mulțumit personalului din cadrul Ministerul Afacerilor Externe al României, ambasadelor și tuturor celor implicați în sprijinirea și repatrierea românilor aflați în zonele de conflict.

„Înțeleg nerăbdarea și îngrijorarea celor care doresc să revină în țară și neliniștea familiilor lor. Facem tot ce este posibil pentru ca românii să ajungă acasă în siguranță, cât mai curând”, a transmis Ilie Bolojan.

Sursa: https://gazetadebistrita.ro/ilie-bolojan-peste-1-000-de-romani-au-fost-repatriati-din-orientul-mijlociu-noi-zboruri-sunt-pregatite-in-urmatoarele-zile/

Ultimă oră

Același autor