Un accident rutier grav s-a produs miercuri după-amiază peAutostrada A2 București – Constanța , în zona localității, județul, acolo unde un autoturism în care se aflau cinci persoane a părăsit partea carosabilă și a ajuns în afara drumului.
La fața locului au intervenit de urgență mai multe echipaje de,, polițiști rutieri și echipaje de prim ajutor.
O persoană și-a pierdut viața
Potrivit informațiilor oficiale transmise deCentrul INFOTRAFIC , în accident a fost implicatun singur autoturism , în care se aflaucinci persoane , printre care și o minoră.
Din primele date,mașina ar fi părăsit carosabilul în urma unei defecțiuni tehnice , fiind proiectată în afara autostrăzii.
În urma impactului,trei persoane au fost rănite , iar una dintre ele,o tânără de aproximativ 20 de ani , a fost declarată decedată. Altedouă victime sunt evaluate medical la fața locului.
Confuzie în primele minute după accident
Imediat după producerea accidentului, în spațiul public au apărut informații potrivit cărorao fetiță și-ar fi pierdut viața , iar alte patru persoane ar fi fost rănite.
Ulterior, autoritățile au clarificat situația și au precizat că persoana decedată este, de fapt,o tânără de aproximativ 20 de ani , nu un copil, așa cum s-a crezut inițial.
Trafic restricționat pe sensul spre Constanța
Accidentul a dus la restricții de circulație pesensul de mers către Constanța , în zonakilometrului 16 al autostrăzii A2.
Potrivit autorităților,prima bandă a fost restricționată , iar valorile de trafic au început să crească în zonă. Reluarea circulației în condiții normale era estimată în jurulorei 17:00 .
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările în care s-a produs tragedia.
Sursa: https://dincolodesport.eu/foto-o-noua-tragedie-rutiera-o-fetita-a-murit-in-accident/