20.2 C
București
23 iunie, 2024

Fotbal: Rezultatele etapei a patra din play-off şi play-out şi clasamentul

17 apr 2023, 08:43

Meciurile din etapa a patra a fazelor play-off şi play-out ale Superligii de fotbal au loc de vineri până luni.

Rezultate: PLAY-OFF – Etapa 4

Sâmbătă 15 aprilie

FC CFR 1907 Cluj – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-1 (1-1), Stadion Dr. Constantin Rădulescu – Cluj Napoca Au marcat: Daniel Bîrligea (44), Ciprian Deac (53), respectiv Andres Dumitrescu (28). Cartonaş roşu: Branislav Ninaj (Sepsi OSK, 62). Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); al patrulea oficial: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova) Arbitru video: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitru asistent video: Romică Bîrdeş (Piteşti) Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) – CCA, Claudiu Boaru (Mediaş) – LPF

Duminică 16 aprilie

Universitatea Craiova – FC Rapid Bucureşti 3-1 (1-1), Stadion Ion Oblemenco – Craiova Au marcat: Alexandru Cîmpanu (38), Jovan Markovic (82), Ante Roguljic (90+2), respectiv Marko Dugandzic (30 – penalty). Cartonaş roşu: Valentin Costache (Rapid, 14). Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa); al patrulea oficial: Valentin Porumbel (Olteniţa) Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Romolus Gabor (Hunedoara) – LPF

Luni 17 aprilie

FC FCSB – FC Farul Constanţa (Arena Naţională – Bucureşti, 21:00)

PLAY-OUT – Etapa 4

Vineri 14 aprilie

FC U 1948 Craiova – FC Voluntari 3-3 (1-0), Stadion Ion Oblemenco – Craiova Au marcat: Yassine Bahassa (22), Aurelian Chiţu (54), Juan Bauza (70), respectiv Andre Duarte (autogol, 66), Adam Nemec (77), Daniel Florea (81). Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); al patrulea oficial: Florin Andrei (Târgu Mureş) Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Ionuţ Marius Bobe (Bucureşti) Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) – CCA, Ştefan Popa (Bucureşti) – LPF

AFC UTA Arad – AFC Botoşani 0-2 (0-2), Arena Francisc Neuman – Arad A marcat: Sebastian Mailat (12, 36). Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) Arbitru video: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitru asistent video: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) Observatori: Teodora Albon (Cluj-Napoca) – CCA, Octavian Goga (Braşov) – LPF

CS Mioveni – AFC Hermannstadt 0-2 (0-1), Stadion Orăşenesc – Mioveni A marcat: Daniel Paraschiv (34 – penalty, 66). Arbitru: Sorin Costreie (Buftea); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti) Arbitru video: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitru asistent video: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti) Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru) – LPF

FC Petrolul Ploieşti – Universitatea Cluj 0-2 (0-2), Stadion Ilie Oană – Ploieşti Au marcat: Alexandru Chipciu (10), Dan Nistor (16). Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); al patrulea oficial: Ovidiu Robu (Chitila) Arbitru video: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Ionela Alina Peşu (Craiova) Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) – CCA, Adrian Pitu (Constanţa) – LPF

FC Argeş – AFC Chindia Târgovişte (Stadion Nicolae Dobrin – Piteşti, 17:30)

Clasament play-off loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Farul Constanţa 3 2 1 0 6-4 39

2 CFR Cluj 4 1 3 0 6-5 38

3 FCSB 3 1 2 0 4-3 34

4 Universitatea Craiova 4 1 2 1 7-6 32

5 Rapid 4 0 2 2 4-8 28

6 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 4 1 0 3 5-6 24

Clasament play-out loc echipa M V E Î GM-GP P

1 FC U Craiova 4 2 1 1 9-5 27

2 Petrolul Ploieşti 4 3 0 1 4-2 27

3 FC Botoşani 4 3 1 0 5-1 26

4 FC Hermannstadt 4 2 2 0 6-3 24

5 FC Voluntari 4 1 3 0 7-5 23

6 Universitatea Cluj 4 2 0 2 5-5 23

7 Chindia 3 1 0 2 2-3 19

8 UTA Arad 4 1 1 2 3-4 18

9 FC Argeş 3 0 0 3 0-5 14

10 CS Mioveni 4 0 0 4 0-8 11

Au beneficiat de rotunjire CFR Cluj, FCSB, respectiv FC Argeş şi UTA.

Clasamentul final al sezonului regulat: loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Farul Constanţa 30 19 7 4 54-28 64

2 CFR Cluj 30 20 3 7 54-28 63

3 FCSB 30 16 6 7 51-35 57

4 Universitatea Craiova 30 16 6 8 37-27 54

5 Rapid 30 15 7 8 40-26 52

6 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 30 11 9 10 47-30 42 ……………………………………………………………………………………………………..

7 FC U Craiova 30 11 7 12 34-33 40

8 Petrolul Ploieşti 30 11 3 16 28-44 36

9 Universitatea Cluj 30 8 10 12 25-37 34

10 FC Voluntari 30 8 10 12 28-32 34

11 FC Botoşani 30 7 11 12 29-44 32

12 Chindia 30 7 11 12 32-42 32

13 FC Hermannstadt 30 11 8 11 30-29 32

14 FC Argeş 30 6 9 15 21-41 27

15 UTA Arad 30 6 9 15 29-41 27

16 CS Mioveni 30 4 10 16 23-45 22

Legendă: M – meciuri, V – victorii, E – egaluri, Î – înfrângeri, GM – goluri marcate, GP – goluri primite, P – puncte NOTĂ: La egalitate de puncte, departajarea s-a făcut în urma rezultatelor directe. FC Hermannstadt a fost sancţionată cu deducerea a 9 puncte conform hotărârii Comisiei pentru Acordarea Licenţei Cluburilor din 13.12.2022. (Agerpres)

16 apr 2023, 23:28

Sursa: https://www.dcnews.ro/fotbal-rezultatele-etapei-a-patra-din-play-off-si-play-out-si-clasamentul_912709.html

Ultimă oră

Același autor