29 martie, 2024

FCSB – U’ Craiova, rezultat final. Gol anulat pe final

18 Martie 2023, 22:09

Sepsi OSK – FCSB, rezultat la pauză

S-a încheiat meciul dintre FCSB și Universitatea Craiova, care a contat pentru prima etapă a playoff-ului.

Meciul s-a desfășurat pe National Arena. Scorul a fost egal 1-1, dupa ce FCSB a egalat în cea de-a doua repriză.

Scorul a fost deschis de Jovan Markovici, în minutul 32, iar Universitatea Craiova a intrat la cabine având avantaj minim. Egalarea avea să vină pentru FCSB în repriza a doua, după un gol marcat de Malcolm Edjouma.

Universitatea a dominat prima repriză . Golul lui Jovan Markovic a fost unul frumos. Atacantul a driblat mai mulţi adversari şi a şutat la colţul scurt.

FCSB a controlat autoritar repriza secundă, înscriind golul egalării în minutul 66, prin mijlocaşul francez Malcom Edjouma, cu o lovitură de cap după centrarea lui Risto Radunovic.

În minutul 60 a avut loc un duel controversat între Andrei Ivan şi Edjouma, în careul oaspeţilor, dar arbitrul a dictat simulare şi cartonaş galben pentru francez.

În minutul 79 Koljic (Universitatea Craiova) a înscris, dar golul a fost anulat pentru un offside. Putea fi golul decisiv care să le aducă oltenilor trei puncte.

Iată echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Cristea, Radunovic – Edjouma, Șut, Olaru – Coman, Compagno, Tavi Popescu

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Mitrea, Ndong – Mateiu, Screciu – Ișfan, Baiaram, Ivan – Markovic.

La meci au asistat 20.121 spectatori.

FCSB are doar o victorie în ultimele trei etape (un egal şi un eşec).

Universitatea venea după trei victorii consecutive.

În sezonul regulat, Universitatea a câştigat cu 2-1 meciul de la Craiova, iar partida de la Bucureşti s-a încheiat cu 1-1.

20 Martie 2023, 20:16