8 C
București
26 februarie, 2025

Aston Martin concediază 5% dintre angajaţi şi amână din nou primul model electric

Aston Martin va reduce 5% din forţa de muncă globală şi va amâna lansarea primului său vehicul electric până la finalul deceniului, scrie Reuters.

Directorul executiv, Adrian Hallmark, a declarat că după o perioadă de lansări intense de produse şi în contextul provocărilor din industrie, compania se va concentra pe eficienţa operaţională şi pe sustenabilitatea financiară.

Prin aceste reduceri de personal, Aston Martin estimează economii de aproximativ 31,6 milioane de dolari. În timp ce lansarea BEV este amânată, compania va prioritiza modelul Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PHEV) „Valhalla”, a cărui livrare va începe în a doua jumătate a anului 2025.

Compania speră ca noul model „Valhalla” să contribuie la obţinerea unui profit operaţional ajustat şi la generarea de flux de numerar pozitiv în a doua jumătate a anului.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE

ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media – ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

astăzi, 12:46

astăzi, 12:35

astăzi, 12:26

astăzi, 12:14

astăzi, 11:36

astăzi, 11:49

astăzi, 11:21

astăzi, 10:53

Sursa: https://www.mediafax.ro/externe/aston-martin-concediaza-5-dintre-angajati-si-amana-din-nou-primul-model-electric-22713416

Ultimă oră

Același autor