Lotul național de robotică se pregătește la UVT pentru participarea la Campionatul Mondial „FIRST Tech Challenge”

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) va organiza și va găzdui, alături de Asociația Nație Prin Educație, în perioada 4-9 aprilie 2026, evenimentul„Let’s Bootcamp to the Worlds” , ediția I, un program de pregătire dedicat celor mai bune opt echipe de robotică din România, calificate la etapa mondială a competiției mondiale „FIRST Tech Challenge”.

În urma finalizării Campionatului Național de Robotică din România, desfășurat la București și organizat de Asociația Nație Prin Educație (în 13-15 martie 2026), din cele 96 de echipe participante, cele mai bune opt echipe au obținut calificarea la etapa mondială, care se va desfășura în perioada 29 aprilie-2 mai 2026, în Houston, Texas, SUA.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea:„România își pregătește viitorii campioni chiar la Timișoara, înainte de plecarea acestora în Houston, SUA. Universitatea de Vest din Timișoara oferă întreaga sa capacitate de organizare, logistică și de suport tehnic, dar și de mentorat și îndrumare competițională, pentru pregătirea acestor opt echipe de robotică, cele mai bune din România. Suntem onorați să susținem pregătirea acestor tineri de elită ai roboticii românești, care ne vor reprezenta la mondialele din SUA. Mult succes și multă inspirație celor opt echipe participante!”

Cele opt echipe care vor reprezenta România la Campionatul Mondial sunt:

Momente cheie ale Bootcamp-ului de la Timișoara

Programul este dedicat optimizării performanței tehnice și strategice înaintea Campionatului Mondial. Evenimentul va reuni elevi și mentori într-un cadru intensiv de pregătire, care combină atât componente tehnice, cât și non-tehnice ale participării la competițiile de robotică.

Evenimentul va oferi un cadru colaborativ în care echipele își pot împărtăși experiența, își pot perfecționa soluțiile tehnice și își pot consolida strategia de competiție, contribuind la creșterea șanselor României de a obține rezultate remarcabile la nivel internațional.

România, un model în robotică educațională

România s-a remarcat constant în această competiție, obținând titlul mondial în anul 2022 prin echipa Delta Force (Liceul Național de Informatică din Arad) și în anul 2024 prin echipa AiCitizens (Colegiul Național „Al. I. Cuza” din Focșani). Elevii implicați dobândesc competențe avansate în inginerie, programare, management de proiect și comunicare, pregătindu-se pentru cariere în domenii tehnologice de vârf.

Prin organizarea „Let’s Bootcamp to the Worlds”, Universitatea de Vest din Timișoara susține excelența în educație și contribuie la dezvoltarea unei noi generații de inovatori capabili să performeze la cel mai înalt nivel internațional.

Organizatorii adresează mulțumiri deosebite sponsorilor care au contribuit la realizarea acestui eveniment: Ordinul Mark, Asociația Iulia Hasdeu, Asociația Traian Vuia, Rotary Club Timișoara, Transilvania Nuts, PLEX și Filamente 3D. Sprijinul și implicarea acestora au avut un rol esențial în desfășurarea în condiții optime a evenimentului și în oferirea unei experiențe de calitate tuturor participanților.

Organizatori: Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Informatică, Asociația Nație Prin Educație.

Sursa: https://www.ziuadevest.ro/lotul-national-de-robotica-se-pregateste-la-uvt-pentru-participarea-la-campionatul-mondial-first-tech-challenge/

Ultimă oră

Același autor