0.9 C
București
6 februarie, 2025

Ionuț Costea a fost eliberat, după ce fusese reținut în Turcia

UPDATE Ionuț Costea, fostul președinte al EXIMBANK, localizat în Turcia, a fost eliberat, potrivit surselor Gândul.

Cumnatul lui Mircea Geoană,

, fost director Eximbank, a fost localizat, miercuri, în Istanbul.

Ulterior, surse Gândul au declarat că acesta a fost eliberat.

În cazul acesta, Poliția Română avea ca atribuții punerea în executare a mandatului, în cazul în care acest lucru s-ar fi putut realiza, după ce s-a realizat localizarea.

Poliția Română a transmis inițial că în urma schimbului de date și informații realizat de Biroul Sirene din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională – I.G.P.R. cu partenerii externi, respectiv autoritățile turce, a fost localizat în Istanbul, un bărbat, de 64 de ani, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită. Surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX că este vorba despree Ionuț Costea, fost director Eximbank, cumnatul lui Mircea Geoană.

Acesta are emis, de către Tribunalul București, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 6 ani.

În prezent, sunt îndeplinite procedurile judiciare, pentru punerea în executare a mandatului.

Cumnatul lui Mircea Geoană, Ionuț Costea, dat în urmărire internațională, a fost localizat, în urmă cu doar câteva zile, de reporterii Gândul în Istanbul, acolo unde nici Interpolul nu a reușit să-l repereze.

Adresa la care ar locui Ionuț Costea, în Istanbul, este Strada Sezai Selek SK, nr.6. Cartierul Șișli, a scris, luni, Gândul.

Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR) a reacționat, luni, după ce Gândul a publicat o anchetă cu detalii și imagini legate de locul în care se ascunde fugarul Ionuț Costea, fostul președinte al Eximbank, cumnatul lui Mircea Geoană.

„Având în vedere informațiile apărute în spațiul public, cu privire la prezența în Turcia a unui urmărit internațional, condamnat pentru luare de mită, Centrul de Informare și Relații Publice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române este abilitat să comunice următoarele: Poliția Română, prin Centrul de Cooperare Polițienească Internațională, comunică permanent cu partenerii externi, folosind canalele de cooperare polițienească, în vederea depistării persoanelor urmărite în temeiul legii. În acest caz, informațiile deținute de polițiștii români au fost transmise partenerilor din Turcia, până în prezent, rezultatul verificărilor fiind negativ.În cauză, activitatea de verificare este continuată, cu sprijinul partenerilor externi, în vederea localizării persoanei respective și punerii în aplicare a mandatului”, au transmis reprezentanții IGPR.

Știre inițială: Ionuț Costea, cumnatul lui Mircea Geoană, a fost reținut în Istanbul în vederea extrădării. Acesta se află în Turcia din 2023, susținând că s-a stabilit acolo pentru a urma un tratament medical, motivând probleme de sănătate, potrivit unor surse Antena 3 CNN.

Poliția Română a transmis că în urma schimbului de date și informații realizat de Biroul Sirene din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională – I.G.P.R. cu partenerii externi, respectiv autoritățile turce, a fost localizat în Istanbul, un bărbat, de 64 de ani, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită.

Surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX că este vorba despree Ionuț Costea, fost director Eximbank, cumnatul lui Mircea Geoană.

„Având în vedere informațiile apărute în spațiul public, cu privire la prezența în Turcia a unui urmărit internațional, condamnat pentru luare de mită, Centrul de Informare și Relații Publice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române este abilitat să comunice următoarele: Poliția Română, prin Centrul de Cooperare Polițienească Internațională, comunică permanent cu partenerii externi, folosind canalele de cooperare polițienească, în vederea depistării persoanelor urmărite în temeiul legii. În acest caz, informațiile deținute de polițiștii români au fost transmise partenerilor din Turcia, până în prezent, rezultatul verificărilor fiind negativ.În cauză, activitatea de verificare este continuată, cu sprijinul partenerilor externi, în vederea localizării persoanei respective și punerii în aplicare a mandatului”, au transmis reprezentanții IGPR, scrie

Ionuț Costea a fost condamnat în mai 2023 la 6 ani de închisoare printr-o sentință definitivă în dosarul DNA privind reabilitarea căii ferate București-Constanța. Potrivit procurorilor anticorupție, în perioada 2005-2017, o companie străină a plătit aproximativ 20 de milioane de euro, cu titlu de comisioane, către oficiali români sau persoane cu influență asupra acestora, în legătură cu încheierea și executarea unor contracte de reabilitare a liniei ferate.

Costea a fost dat în urmărire internațională după ce a fugit din țară.

Sursa: https://jurnalul.ro/stiri/justitie/ionut-costea-retinut-istanbul-extradare-988773.html

Ultimă oră

Același autor